ماشین آلات کاغذ و خمیرسازی

ماشین آلات کاغذ و خمیرسازی

طراحی و توسعه  تکنولوژیهای ساخت ماشین آلات کاغذ سازی و خمیر کاغذ

شرکت مهندسی و فناوری پیشگام مکاترونیک اولین شرکت ایرانی است که یکی از محورهای اصلی فعالیت خود را بطور تخصصی در شاخه ایجاد، انتقال و توسعه تکنولوژی های صنعت کاغذ و مقوا قرارداده است. این شرکت پیشگام طراحی و ساخت ماشین آلات کاغذ سازی در ایران بوده که بخش عمده دستگاه کاغذ سازی را تولید و در کوتاهترین زمان افتخار صادرات ماشین آلات کاغذ سازی را به نام خود ثبت نموده است. شیمی پژوهش صنعت توانسته است ماشین آلات پیشرفته و به روزترین تکنولوژی ها را در قالب راه حل جامع (Total Solution) در اختیار تولیدکنندگان محصولات کاغذ سازی (سلولز) قرار دهد.

مفاهیم اولیه تا تکنولوژی تولید

یشگام مکاترونیک از مفاهیم اولیه تا تولید دستگاه کاغذ سازی و محصولات سلولزی را در ظرفیت ها و مشخصات متفاوت محصول ارائه می کند. مشاوره، مهندسی اصولی و تفضیلی، طراحی دستگاه کاغذ سازی ، خدمات مهندسی، ساخت ماشین آلات کاغذ سازی، نصب و راه اندازی، تأمین قطعات، خدمات فنی بعد از فروش برای:

 • خط تولید مقوای پشت طوسی تا ظرفیت تا 400 تن در روز
 • خط تولید کاغذهای فلوتینگ
 • خط تولید کاغذهای تست لاینر
 • خط تولید کاغذهای تاپ وایت
 • خط تولید کاغذ تیشو
 • پروسه کامل آماده سازی خمیر بر اساس آخرین تکنولوژی های جهان
 • طراحی پروسه های پیشرفته و تمام اتوماتیک پالپینگ مجهز به تجهیزات جداسازی و انتقال اتوماتیک رجکت ها شامل پالپرهای افقی  راندمان بالا، کانوایرهای اسلب، فایبرایزر با کانتامینکس، درام اسکرین، راگر
 • طراحی پروسه کامل خمیر رنگبری شده برای استفاده در تولید کاغذهای تاپ وایت، تحریر، تیشو و ….
 • طراحی پروسه های کامل تصفیه وپیش تصفیه فاضلاب صنایع کاغذ و دیگر صنایع
 • فعالیتهای طراحی و ساخت تجهیزات خمیر سازی شرکت  تمامی تجهیزات مورد نیاز برای پروسه های:

آماده سازی خمیر (Stock Preparation)

رقیق سازی (Approach flow)

تجهیزات DAF، کلریفایرها و تجهیزات کامل پکیج های تصفیه فاضلاب

تجهیزات تولید خمیر بکر از انواع ضایعات کشاورزی،

تجهیزات بروک پالپر های تر و خشک،

تجهیزات آماده سازی مواد افزودنی برای خمیر و کاغذ،

پمپ های واکیوم و موارد متعدد دیگر را در بر  میگیرد.

بهترین تکنولوژی برای ماشین آلات کاغذ سازی

انتخاب بهترین تکنولوژی برای  تجهیزات در مرحله طراحی اولیه و استفاده از مواد اولیه استاندارد (با پایه استیل زنگ نزن)، استفاده از استانداردهای معتبر در طراحی های مکانیکی تجهیزات و ساحت تجهیزات در کازگاههای تولیدی اختصاصی شرکت و در نتیجه کنترل کیفیت ساخت از مزایائی هستند که در شرکت شیمی پژوهش صنعت بطور یکجا وجود دارند. و از همین رو ست که تجهیزات خمیر سازی تولیدی شیمی پژوهش صنعت در مرتبه کیفی بالاتری نسبت به تولیدات کشورهای هند و چین قرار داشته و گواه این مطلب تائید کارخانه های کاغذسازی هستند که از تجهیزات شیمی پژوهش صنعت استفاده نموده اند.

در قالب ره حل جامع (Total Solution) بخشی از زنجیره کامل خدمات و فعالیت های شیمی پژوهش صنعت می باشد.

شاخه کاغذ و مقوای شرکت با شناخت عمیقی که از صنعت کاغذ و مقوا در جهان و پتانسیل و وضعیت حال حاضر همین صنعت در کشور دارد در برنامه ریزیهای کوتاه مدت و بلند مدت خود، ایجاد و توسعه تکنولوژی ها و محصولات جدید را در برنامه ریزی های خود قرارداده بطوریکه هر ساله محصولات جدیدتری و نیز ظرفیت تولیدی اقتصادی تری در این صنعت ایجاد می نماید. تولید محصولات تست لاینر، لاینرهای سایز شده، فلوتینگ، تیشو، آماده سازی خمیر با مصرف انرژی کمتر و بازدهی بالاتر و  . . .  از جمله این اقدامات هستند.

مراحل تهیه کاغذ

 1. پوست کندن درخت : کار تهیه کاغذ با بریدن چوب شروع می شود پوست درخت باید پاک شود قبل از اینکه در تهیه کاغذ مورداستفاده قرار گیرد یک استوانه چرخشی گردان که اطراف درخت حرکت می کنند پوست درختان را می کند. نوعی دستگاه برای کندن پوست تنه درخت استفاده می شود.
 2. چیپس کردن: قبل ازاینکه تنه درخت به خمیر تبدیل شوندآن را به تکه های کوچک می برد یک چاقوی دوار با دور زدن تنه را به چیپس تبدیل می کند.
 3. خمیر کردن: در مراحل تهیه خمیر سلولز و نیمه سلولز ها از لیگنین جدا می شود و چیز های دیگر مانند روغن و رزین آن جدا می شوند این مهم ترین مرحله ساخت است زیرا باقیمانده الیاف برای ساختن محصولی که ما کاغذ می شناسیم به کار می روددر اینجا دو مرحله اساسی تهیه خمیر وجود دارد.

خمیر سازی شیمیایی

روش شیمیایی در تهیه کاغذ کرافت که نوعی کاغذ قهوه ای رنگ مخصوص بسته بندی است به کار می رود. درخمیر سازی شیمیایی الیاف سلولز صاف و یک دست ایجاد می شود در تهیه خمیر کاغذ کرافت چیپس ها به وسیله هیدروکسیدسدیم و سولفیدسدیم برای تهیه خمیر قهوه ای رنگ محکم پخته می شود این مرحله کاری پیشرفته برای جداسازی لیگنین و رزین از چوب های نرم است که پس از عمل اوردن خمیری با ویژگیهای بسیاربالا است. چوبهای زاید به عنوان سوخت مورداستفا ده قرارمی گیردو بیشتر از ۹۵ % خمیرشیمیایی برای بازیافت مجددبدست می اید.

دیدگاه ها بسته شده اند.